Rizikové online chování jako samoléčba úzkosti

Rozhovor se Zuzanou Pavelcovou v aktuálním čísle časopisu Psychologie Dnes.

Celý rozhovor najdete v tištěném měsíčníku Psychologie Dnes

Spoluzaložila ambulanci klinické psychologie Re:Life, která se mimo jiné specializuje na léčbu online závislostí. „V online světě nerosteme, ale stagnujeme. Nic neriskujeme, je to tam víceméně bezpečné. I to je důvod, proč tam nejen dospívající utíkají,“ říká ZUZANA PAVELCOVÁ.

Když jsem zadala do vyhledávače „digitální závislost“, jako první se ukázala studie z roku 2022, která říká, že závislost na mobilních telefonech, sociálních sítích či online hraní hrozí skoro půl milionu Čechů a Češek, zhruba u 125 tisíc z nich je pak riziko vysoké. Je situace opravdu takto vážná?

Studie, kterou zmiňujete, je součástí pravidelné zprávy o stavu závislostí v České republice, kterou každoročně zveřejňuje Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, a patří k protidrogové politice Úřadu vlády České republiky. Za rok 2022 bylo úplně poprvé vydaná zpráva mapující nadužívání nových technologií, které může vést ke vzniku a rozvoji závislosti. Zda je situace vážná, to si netroufám soudit, každopádně je to téma, o kterém se stále více mluví. Vznikají nové studie a diagnostické nástroje, ustavuje se terminologie. Diskutuje se o tom, co je „normální“, rizikové a co problémové chování směrem k online světu.

Spolupracujeme teď s kolegy z Katedry psychologie Univerzity Palackého v Olomouci, kteří připravují k tomuto tématu monografii, masivně sbírají data ze zdravé populace dětí na školách, spolu s kolegy z ambulance dětské a dorostové adiktologie Kliniky adiktologie budeme pomáhat se sběrem klinických pacientských dat. Výsledky budou hodně zajímavé.

Celý rozhovor najdete v tištěném měsíčníku Psychologie Dnes nebo online.

Zdroj: https://nakladatelstvi.portal.cz/casopisy/psychologie-dnes/102396/rizikove-online-chovani-jako-samolecba-uzkosti