Jak se z toho nezbláznit – 6 zásad jak přežít karanténu a izolaci

Připravili jsme pro Vás 6 doporučení, jak si zachovat duševní zdraví a nepodlehnout krizi v době karantény a omezení našich životů.

1. Tím, že jste doma děláte službu veřejnosti!

Všichni děláme, co můžeme a všichni můžeme zůstat doma a neohrožovat ostatní. Tím, že respektujete nařízení vlády a krizového štábu, POMÁHÁTE ostatním tím, že snižujete riziko nákazy. Dáváte najevo svou sociální zodpovědnost a respekt k sobě i ostatním. A to si zaslouží velké DÍKY. 

2. Nemusíte sejít, i když jste doma 

Zůstaňte aktivní a udržujte si denní rutinu

Strukturujte si svůj den a tuto rutinu každý den opakujte. Střídejte aktivitu (úklid, malování, procházku v přírodě, cvičení, práci, pokud doma pracujete) s odpočinkovými aktivitami (čtení, sledování televize, filmů). Do toho udržujte osobní hygienu, myjte a upravujte se každý den, tak jak jste zvyklí, když chodíte do práce. Jezte pravidelně – snídaně, oběd, večeře a mezi tím svačiny. Choďte spát a vstávejte jako obvykle. 

3. Buďte v kontaktu s rodinou a přáteli!

V karanténě je omezený sociální kontakt a to je pro hodně lidí velmi nepříjemné. Dočasně nám pomohou telefony, Skype a jiné komunikační platformy. Využívejte je! 

Sociální sítě jsou fajn, ale přiznejme si, že v době šíření onemocnění COVID-19 jsou plné katastrofických scénářů, fake news a dezinformací. Doporučujeme si přístup na Instagram a Facebook dopřávat v omezené míře, třeba jednou denně a ideálně ne před spaním, abyste měli čas informace kriticky zhodnotit. 

4. Update 2-krát denně stačí! 

Média jsou teď plná špatných zpráv, informují dopodrobna a neustále o tom, jak COVID-19 změnil náš život. Přinášejí zpravodajství z míst, kde je situace nejhorší, co všechno je postihnuto. Informace jsou v době krize důležité, ale je nutné s nimi umět zacházet. 

Vyberte si jeden informační kanál, kterým důvěřujete a na ten se podívejte 1-krát dopoledne a 1-krát odpoledne. Tato frekvence úplně stačí, abyste byli informováni o všem důležitém. 

5. Pravidelně volejte svým prarodičům a nabídněte pomoc svým osamělým sousedům

Populace nad 65 let je onemocněním COVID-19 ohrožena podle posledních informací nejvíce. Je nutné naprosto omezit kontakt se seniory. Pokud je to ve Vašich možnostech nabídněte svou pomoc telefonicky. Buďte v tom AKTIVNÍ. Ukazuje se, že senioři sami pomoc nevyhledají, naopak je důležité jim aktivně volat. Nabídněte pomoc s nákupy nejnutnějších věcí a setkávejte se pouze s rouškami.

6. Kontrolujte své obavy a katastrofické myšlenky

Je normální, že se bojíte a cítíte úzkost z toho, jak se infekce šíří. Pokud máte pocit, že Vás tyto pocity zaplavují, je dobré věnovat jim pozornost, abyste je mohli rozptýlit. Dívejte se na filmy (nekatastrofické a apokalyptické), luštěte křížovky nebo sudoku, Skypujte se známými a probírejte jiné věci než koronavirus. Stále totiž máme i jiná témata, kterými žijeme. 

Také funguje, když si vyčleníte tzv. čas naprostého stresu. Vyčleňte si místnost a 10 min se tam se strachujte a panikařte, jak potřebujete. Dělejte to pravidelně a po zbytek dne si své obavy odložte na tento čas. 

Pokud nic nefunguje, využijte psychologickou pomoc. Kam se můžete zdarma obrátit? Podívejte se sem. 

Zdroje

Dyregrov, A. : How to cope with quarantine / isolation. Dostupné na https://krisepsykologi.no/how-to-cope-with-quarantine-isolation/

Brooks, S. K., Webster, R. K., Smith, L. E., Woodland, L., Wessely, S., Greenberg, N., & Rubin, G. J. (2020). The psychological impact of quarantine and how to reduce it: Rapid review of the evidence. The Lancet, 0(0). https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)30460-8