Česká televize: Sociální sítě škodí duševnímu zdraví a vztahům. Co my na to?

Facebook nedávno přiznal, že sociální sítě mohou škodit duševnímu zdraví. Připustil to vůbec poprvé v reakci na čím dál větší počet studií, které to potvrzují. Nejčastěji sociální sítě ovlivňují mezilidské vztahy. Naše psycholožka Zuzana Pavelcová to v pořadu @online okomentovala.

Řešení vidí Facebook ve vyšší aktivitě (likování, komentování a postování příspěvků) a četnější online komunikaci s přáteli, protože to je učiní šťastnějšími. Podle Zuzany Pavelcové se jedná o účelné prohlášení společnosti, jejíž zisky jsou závislé na přísunu soukromých informací ze strany svých uživatelů.  Faktem je, že se lidé napříč věkovými kategoriemi cítí osamělejší, kvalita vztahů klesá a souvislost s nárůstem obliby sociálních sítí je patrná.

Jak Zuzana uvedla v pořadu @online na ČT24, měli bychom sociální sítě používat jako nástroj komunikace, nikoliv jako nástroj sám o sobě. Sociální sítě nejsou zlem samy o sobě. Otázka, kterou bychom si ale měli klást je, jaké místo mají sociální sítě v našem životě a jak je používáme.

Úplná abstinence není řešení

Abstinence na sociálních sítích je pravděpodobně zdravá, ale není v současné době možná. Je nutné hledat kompromis. Problém nastává, když se komunikace přes sociální sítě používá i tehdy, kdy je možný osobní kontakt. Nadměrná online komunikace nevyvážená tou reálnou přispívá k digitálnímu stresu, na který si stěžuje stále více lidí. Zároveň se setkáváme s překomunikováním vztahů a stížnostmi na prázdnotu a vyhoření.

Vztahy v době sociálních sítích

Vztahy se od nástupu sociálních sítí změnily. V praxi si všímáme, že přibývá lidí, kteří mají problém s navazováním nových vztahů a/nebo udržením si smysluplných vztahů vůbec. Sociální sítě poskytují bohatý prostor pro slídění a zjišťování si informací o druhých (což my lidé máme zřejmě od přírody velmi rádi, svědčí o tom obliba bulváru). Na Facebooku nebo Instragramu se ale dostáváme k informacím o svých blízkých, ke kterým bychom se jinak nedostali. To zcela jistě zavdává příčinu k žárlení a velké nejistotě. Máme za to, že nejistota a žárlivost narůstá i u lidí, kteří by jinak žárliví nebyli.

Komplikované rozchody

Velmi kontroverzní téma je vyrovnání se s rozchodem, když partnera nebo partnerku máme stále v přátelích, nebo se na jejich aktivitu můžeme sledovat skrze společné přátele. Facebook zavádí možnost „dát si pauzu“ a na 30 dnů si svůj přístup zablokovat. O přínosu takové funkce pochybujeme. K vyrovnání se s rozchodem je potřeba mnohem delší čas na truchlení a rozloučení se se vztahem jako takovým. Sociální sítě mohou způsobovat další zbytečná zranění. Představte si, co si po bolestivém rozchodu budete myslet o tom, že má Váš bývalý protějšek najednou nová „přátelství“ nebo komentáře od nových „přátel“. Zvlášť jsou-li opačného pohlaví. Sociální sítě podněcují negativní myšlenky a sytí raněné scénáře, čímž proces hojení znesnadňují.

Poslechněte si nás na tomto odkazu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10659215431-online/318281381880113/video/593786