10 offline tipů na vánoční dárky

Co dát dětem k Vánocům? Pokud chcete dětem koupit nový mobil, tak to udělejte. Současně s tím mu ale dopřejte nějakou netechnickou radost, která v době prázdnin poskytne čas na kreativní hraní si. Zároveň podpoříte rozvoj učení a sociální interakce. Naše inspirace na vánoční dárky pro děti.

Blíží se Vánoce a s tím i vystresovaní rodiče, kteří chtějí obdarovat své děti tím nejlepším. Ze všech svítících tramvajových zastávek a reklamních TV spotů na ně vyskakují reklamy na perfektní vánoční dárky, jako jsou smartphony nebo tablet. Rodič snadno nabude dojmu, že bez těchto věcí, budou jejich děti ve škole nešťastní outsideři. To se pravděpodobně nestane. A pokud chcete dětem koupit nový mobil, tak to udělejte. Současně s tím mu ale dopřejte nějakou netechnickou radost, která v době prázdnin poskytne čas na kreativní hraní si. Zároveň podpoříte rozvoj učení a sociální interakce. Nabízíme několik inspirací.

  1. Tradiční hračky

Ty, které nemluví a s dětmi neinteragují. Když hračky mluví, rodiče méně mluví a tím i děti vokalizují méně. Kupujte klasiku – kostky, vláčky, autíčka, panenky bez všech super funkcí.

Knížky jsou dárek, který je vždycky ku prospěchu bez ohledu na věk dětí. Dnešní trh knih je bohatý na přenádherné výtvarné kousky. Nezapomínejte ale na klasické pohádky. Že Vám jde z Erbenových pohádek mráz po zádech? Kdeže! Děti potřebují zažívat pohádky v surové podobě, pomáhají jim zpracovávat jejich vlastní zážitky a zkušenosti.

Preferujte pohádky a knihy, ve kterých jsou hlavní hrdinové lidé. Podle posledních výzkumů se ukazuje, že lidští protagonisté mají na děti větší morální dopad než zvířecí hrdinové. Ale nic neplatí absolutně. A nebojte se číst dětem příběhy, i když se zdá, že jim ještě nemohou rozumět. Vyberou si z toho informace a smyl, který potřebují nebo se Vás jednoduše doptají. Podpoříte jejich rozvoj.

O významu budeme podrobně mluvit na připravované přednášce Šťastné a veselé…Dětství s mobilem v ruce?

  1. Stavebnice a kostky

Perfektní pro zabavení dětí během dlouhých zimních dnů. Navíc děti ve všech věkových kategoriích potřebují rozvíjet svou jemnou motoriku a stavebnice jsou pro to ideální. Motorické dovednosti jsou spojeny s jazykovým vývojem děti.

  1. Venkovní hračky

Míče, švihadla, kola, koloběžky, odrážela a podobné hračky, které podpoří děti v pohybu a motorickém rozvoji. Fyzická aktivita a pohyb dětem usnadňuje učení a pomáhá v budování fyzické zdatnosti.

  1. Puzzle

Můžete si vybrat puzzle pro všechny věkové kategorie. Podpoříte tím analytické schopnosti, a pokud budete stavět společně, což doporučujeme, také se společně pobavíte.

  1. Náčiní pro vaření

Dětské nádobí je něco, co děti vždy zabaví. Jsou díky nim s Vámi na „jedné vlně“.  Pro menší děti je vaření jídla skvělou příležitostí pro konverzaci a zlepšení si jazykových dovedností (co má a nemá k jídlu rádo, co chutná ostatním atd.).

Pokud máte doma starší děti a zapojujete do společného vaření, děláte dobře. Můžete jim koupit nějaké pomůcky pro vaření, se kterými jim to půjde snáz. Hlavně ale podporujete rodinné vztahy a vzájemné naladění se. A co dětské kuchařky? Když děti vaří podle receptů podporujete hned několik kognitivních schopností a dovedností – zlepšujete čtení a porozumění textu, plánování, organizování a postupování podle instrukcí.

  1. Tvoření

Pastelky, voskovky, vodovky, omalovánky, vystřihovánky, skládačky, plastelíny aj. jsou hračky, se kterými se nespletete. Jedná se o velké pomocníky pro rozvoj jemné motoriky a kreativity. Navíc děti učíte trpělivosti. Menším dětem pomůžete poznávat barvy i předměty.

  1. Společenské hry

Ať už s dětmi budete hrát pexeso, karty nebo Člověče nezlob se naučí se mnoho. Od rozvoje komunikace, vizuální paměti, strategickému myšlení, trpělivosti, sportovního chování až po následování a respektování pravidel. A podpoříte sociální interakci a učení se sociálnímu chování.

  1. Logické hry, hlavolamy

Rozvíjíte jimi strategické a logické myšlení, schopnost plánování činností nebo třeba i paměť. Navíc Vás mohou bavit taky, takže je to vlastně dárek 2v1.

  1. Zážitky

Nesmí chybět inspirace na dárky v podobě voucherů nebo vstupenek na koncerty, divadelní představení (a jsou divadla i pro úplně malé děti od 1 roku), výstavy, sportovní utkání, výlety do zážitkových a vodních parků, návštěva ZOO, vstupenky na muzikál, keramická dílna, ale i třeba rodinný víkend na horách apod. Psát důvody, proč pořídit tento vánoční dárek není třeba. Sami víte, jak společný rodinný čas prospívá všem.

Pokud se rozhodnete koupit dětem technologický dárek, využijte jej jako příležitost naučit děti zdravě IT používat. Stanovte si pravidla používání a vybavte Vaše dítě znalosti, jak se na internetu chovat bezpečně.