Forbes.cz: Kdy je pro vás nejlepší pracovat a kdy naopak spát?

Jak biorytmy ovlivňují náš výkon? A jak ovlivňujeme biorytmy sledováním svítících monitorů? Ve spolupráci s Forbes.cz jsme vytvořili test, ve kterém si můžete zjistit, jak naplánovat svůj denní režim v souladu s Vašimi vnitřními hodinami.

Je 10hod ráno a vy popíjíte šálek kávy a ne a ne se dostat do pracovního tempa. Naopak v 11 hodin večer se musíte přemlouvat, abyste šli do postele. Pokud to máte podobně, jste sovy a jste ve velké nevýhodě, protože nastavené fungování společnosti Vašemu biorytmu rozhodně nepřeje. Na druhém pólu jsou ti maličko šťastnější – ranní ptáčata. Vyhovuje jim ranní vstávání a nejefektivnější jsou dopoledne.

Biorytmy, vrozené hodiny našeho organismu

Biorytmy, konkrétně ty cirkadiánní, řídí naši aktivitu během dne i noci. Jsou to naše vrozené vnitřní hodiny, které nás udržují bdělé a ovlivňují, kdy se nám chce spát. Jejich cyklus trvá přibližně 24hod a neustále se koordinuje se světlem a tmou. Vliv cirkadiánních rytmů na své fungování si nejlépe uvědomíte při cestování. Pokud v krátkém čase překročíte několik časových pásem, vaše vnitřní hodiny nemají čas sladit se vnějším časem. Tato dočasná nevyrovnanost se nazývá jet lag a způsobí, že v noci nemůžete spát, přes den jste ospalí, podrážení a celkově málo výkonní.  Obvykle potřebujete několik dnů, než se náš biorytmus vzpamatuje.

Sociální Jet Lag

Problém moderní doby je tzv. sociální jet lag. Jedná se o soustavné posouvání doby odpočinku a spánku s cílem co nejvíce toho udělat a zažít. Mnoho lidí, pomocí médiálních zařízení a umělých osvětlení, odkládá dobu spánku a tím narušuje své biorytmy. Vzniká tak spánkový dluh, který je díky pracovnímu a rodinému vytížení stále těžší dohnat. Honba za výkoností aSpánková deprivace a její vliv na kognitivní výkonnost chronická ospalost pak způsobuje celou řadu problémů. Kromě posmutnělé nálady, podrážděnosti, úzkostnosti, také kognitivní „zpomalení“ a otupělost. V jakých situacích nás může spánková deprivace ovlivnit, si přečtěte v grafice.

Vliv modrého světla na biorytmy a spánek

Myslet na cirkadiánní systém se vyplatí i v případě večerního pobývání před monitorem. Surfovat na internetu před spaním je nešvar, kterým trpí řada z nás. Z dlouhodobého hlediska se nám ale nemusí vyplatit. Většina svítících obrazovek totiž vyzařuje tzv. modré světlo, které prokazatelně tlumí vylučování melatoninu v mozku. Tím se zvyšuje naše bdělost a doba, po kterou odkládáme spánek. Modré světlo navíc spánek ovlivňuje i jinak. Zkracuje REM spánek což je fáze, ve které náš mozek aktivně odpočívá, sní, třídí zkušenosti, ukládá nově naučené zkušenosti či vzpomínky. Zdravý spánek je zásadní pro zdravý životní styl. Chrání nás před depresí, vyhořením i civilizačními chorobami.

Jsem ranní ptáče nebo sova?

I když vnitřní hodiny máme všichni, lišíme se v tom, jak naše vnitřní hodiny fungují. Podle toho pak preferujeme denní dobu pro práci, spánek i odpočinek.  Jak jste na tom vy? Otestujte se, jestli jste ranní ptáče, noční sova nebo někde mezi.

Více informací zaznělo na naší přednášce o zdravém spánku, která se konala v rámci cyklu Odpoj se a žij!

 

.