Po dvou letech, kdy kvůli protiepidemickým opatřením výrazně přibylo videohovorů a videokonferencí, vědci shrnuli jejich hlavní přínosy i nevýhody: mohou urychlit a zefektivnit pracovní porady, ale jen v některých případech. Pokud je potřeba vymýšlet nová řešení a nápady, je podle vědců virtuální spojení spíše na škodu a brzdí kreativitu.
Převzato z Rozhlas.cz, odkaz: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/online-porady-zvysuji-efektivitu-ale-brzdi-kreativitu-shrnuli-vedci-dva-roky-po_2206210700_kac
Je dobré přemýšlet, co je cílem porady, a podle toho volit formu,“ vysvětluje psycholožka Zuzana Pavelcová z institutu Re:life. „Online kontakt tlačí na to, abychom to udělali účelně, rychle.“
Když je ale potřeba vymýšlet originální nápady, při virtuálním setkání jich člověka napadne méně než v osobním kontaktu. Ukázala to série pokusů, kterou uspořádala Melanie Brucksová z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Výzkum publikoval prestižní odborný časopis Nature.
Nové pokusy také ukázaly, že lidé, kteří jsou spolu v místnosti a něco vymýšlejí, různě těkají očima z místa na místo. Kdežto když spolu mluví přes kameru a obrazovku, více se soustředí jeden na druhého a častěji se navzájem dívají do očí.
Úsměvy druhých mají vliv na náš duševní stav. Online komunikace je únavná, přiznává americká socioložka
To podle psychologů vyčerpává pozornost a chybí uvolnění tolik potřebné pro tvorbu nápadů. „Musíme se víc soustředit a dřív se mozek unaví,“ dodává Zuzana Pavelcová.
Nemusí to samozřejmě platit pro každého, někteří lidé snášejí kontakt přes kameru a obrazovku lépe než jiní. Většina lidí ale odpovídá tomu, co výzkumy zjistily. Potvrzuje to i Zuzana Pavelcová ze své praxe:
„Když mají něco složitějšího k přemýšlení, preferují se potkat. Naopak pro pravidelný účelný mítink preferují online – mají poradu ‚na jedno ucho‘ a mohou si dělat stranou jinou práci, nemusejí u všeho být.“
Poslechněte si reportáž Martina Srba o tom, proč online porady nejsou vhodné pro kreativní práci: Přehrát