Dětem, které zlobily, zakážeme mobily?

Jak u svých dětí předcházet nezdravému pobývání v online světě? Odborníci upozorňují, že pouhé omezování času stráveného online a další restrikce nejsou nejlepším řešením. Příčiny, proč děti tráví tolik času online, jsou různé. Pouhým zákazem si rodiče s dětmi zakládají především na konflikt, který může celý problém ještě prohloubit.

Odborníci rodičům doporučují, aby začali s ochranou dětí offline a v co nejranějším věku. Zejména, když se u dětí objeví potřeba vyhledávat vzrušující zážitky či se u nich vyskytnou psychické potíže, byste měli být připraveni s dětmi otevřeně mluvit a zachytit tak rozvoj problému hned na začátku.

Zároveň s dětmi diskutujte o jejich online aktivitách a nabízejte jim oporu. Mluvte s nimi o obsahu, který na internetu sledují. Nekritizujte je a jejich online aktivity neshazujte, naopak vyjádřete zájem a pochopení. Podpoříte tak rozvoj zdravého užívání internetu a technologií. U starších dětí zároveň zamezíte rizikům online světa, jako je šikana či seznamování se s cizími lidmi.