Český rozhlas Plus: Před pubertou nejvýš dvě hodiny u počítače denně

Psycholožka Lucie Essenza a sportovní kouč Zdeněk Ledvina, oba z našeho institutu, mluvili o tom, jak dlouhodobé vysedávání u počítače může způsobit poruchu pozornosti a online přátelství zase narušit schopnost rozpoznávat emoce u druhých lidí. Zmínili, že například dítě, které komunikuje výhradně on-line, může mít třeba problém rozeznat ironii a mnoho dalšího.

„Do tří let se nedoporučuje používat technologie vůbec. Dítě by se mělo rozvíjet pohybově, v reálných vztazích s druhými lidmi,“ říká Lucie Essenza, psycholožka působící v institutu Re:Life, která se specializuje na léčbu závislostí. Technologie by se do života dítěte měly pomalu uvádět ideálně až ve školním věku. Děti do tří let podle Lucie Essenzy z technologií nic nemají, protože nejsou schopny přeložit 2D obraz do reálného života.

Řešením podle odborníků ale není ani úplné zakazování moderních technologií. K tomu, aby si dítě vybudovalo k technologiím zdravý vztah, je potřeba být mu průvodcem. Lucie Essenza říká, že by rodič neměl být pro dítě drábem, měl by ale rozhodně dávat pozor, co ratolest na počítači dělá.

Poslechněte si nás na http://www.rozhlas.cz/plus/dnesniplus/_zprava/pred-pubertou-nejvys-dve-hodiny-u-pocitace-denne-detem-hrozi-problemy-s-pameti-i-zavislost–1763904

Zdroj: Terezie Jirásková, Český rozhlas Plus, 23.10.2017