Odborníci poukazují na rizika nezdravého užívání internetu a technologií a na jejich výraznou návykovost. Výzkumy ukazují, že nadměrné užívání přináší do života člověka psychologické, sociální, pracovní nebo školní komplikace. Dle studie EU Kids Online jsou v tomto ohledu nejzranitelnější teenageři a děti, které mají emoční potíže nebo rády riskují a jsou „divočejší“.
Často si děti na internetu kompenzují psychické nebo vztahové problémy, které zažívají v offline životě. Tráví-li na internetu příliš mnoho času, mohou se potýkat s psychickými problémy, jako jsou deprese, úzkosti, nízká sebeúcta, digitální stres, napětí ve vztazích s blízkými lidmi, zanedbávání koníčků a zhoršení školních výsledků. Neméně podstatné jsou zdravotní potíže spojené s nedostatkem spánku a pohybu.
Doporučujeme s dětmi o jejich online aktivitách často komunikovat. Děti si tak zvyknou hovořit o příjemných i nepříjemných zážitcích z online světa. Ne vždy s vámi bude váš potomek sdílet vše, co ho trápí. Sledujte jakékoliv změny v chování, náladě, sociálních interakcích a školních výkonech svých dětí. Závislost na online světě je stejná jako jakákoliv jiná závislost a pokud se jí podaří odchytit v jejích počátcích, je mnohem vyšší naděje na její vyléčení.
Pokud si nejste jisti, zda Vaše dítě má s technologiemi problém, doporučujeme obrátit se na odborníky v této oblasti. Nejlepší volbou jsou psychologové nebo adiktologové.