Test: Zvládáte digitální stres?

Zdravé používání internetu a technologií není možné vymezit počtem hodin, které s nimi strávíme. Všichni je používáme v práci, ve škole a ve svém volném čase. Fungujeme s nimi a být bez nich je dnes prakticky nemožné. Na druhou stranu nás technologie mohou přetěžovat a vyvolávat v nás stres. Ptáte se sami sebe, zda je množství času, které trávíte online pracovními či soukromými záležitostmi ještě „normální“? Obáváte se závislosti na internetu? Ovládáte technologie vy nebo ovládly ony Vás? Zajímá Vás, jak zvládat digitální stres?

Udělejte si náš jednoduchý test. Nezabere Vám déle než 5 minut.

Odpovězte ANO či NE na tyto otázky:

  1. Máte pocit, že se Vaše pracovní výkony či produktivita zhoršují kvůli množství času, který trávíte online? Ano/ne
  2. Zkoušeli jste v minulosti omezit čas na internetu a nepodařilo se Vám to? Ano/ne
  3. Říkáváte si „Už jen pár minut“, když surfujete na internetu? Ano/ne
  4. Stěžují si Vaši blízcí, že trávíte příliš mnoho času se svým laptopem, tabletem nebo smartphonem? Ano/ne
  5. Pomáhá Vám čas, který strávíte online, zlepšit náladu? Ano/ne
  6. Potřebujete na internetu trávit stále více času, abyste byli spokojení? Ano/ne
  7. Býváte nervózní, když se nějakou dobu nemůžete podívat na zprávy, zkontrolovat email nebo sociální sítě? Ano/ne
  8. Trávíte čas online (prací, prohlížením webu, online komunikací, hraním her apod.) na úkor spánku? Ano/ne

Vyhodnocení

Internet nebo určité aplikace zaujímají ve Vašem životě významné místo. Online aktivity začínají mít vliv na vaše myšlení a emoce. Když surfujete na webu, jste neradi, když Vás někdo ruší. Stává se Vám, že před okolím tajíte, kolik času jste ve skutečnosti strávili prací, prohlížením webových stránek, online komunikací či hraním her. Používáním technologií se může měnit Vaše nálada. Online se můžete cítit šťastnější, jistější a klidnější také proto, že se nemusíte zabývat aktuálními problémy.

Potřebujete být stále více času online, abyste se cítili spokojení.  Můžete zažívat abstinenční příznaky jako je vztek, nervozita či smutek, když jste nějakou dobu bez možnosti zkontrolovat pracovní emaily nebo osobní zprávy. Ve Vašich vztazích se mohou objevovat konflikty kvůli množství času, který trávíte online aktivitami. Vy sami můžete cítit rozpolcenost, zda trávit čas s technologiemi nebo ho věnovat svým blízkým či koníčkům v reálném světě.

Přehnané užívání internetu může vést k zanedbávání pravidelných činností (koníčky či chod domácnosti), sociální izolaci a k dopadům na zdraví (obezita, krátkozrakost, digitální únava očí, bolesti zad, migrény atd.). Bývají s ním spojené obavy, že život bude prázdný a nudný. Neustálá 24±7 dostupnost v práci umožněná díky moderním technologiím vede k přehlcení a mnohdy až k  syndromu vyhoření.

Co můžete udělat, abyste snížili riziko digitálního stresu?

Úplná abstinence na internetu je téměř nemožná.  Řešením je úprava času užívání internetu a zamezení přístupu k některým aplikacím. Doporučujeme Vám dopřát si občas několikadenní digitální detox. Pokud cítíte, že užívání internetu přestáváte mít pod kontrolou, navštivte odborníka. Psychologické poradenství či psychoterapie Vám pomůže lépe se zorientovat ve Vaší situaci, získat náhled a zároveň se zaměřit na související potíže, mezi něž patří problémy ve vztazích, vyhoření v práci, únavový syndrom, deprese, úzkost či sociální fobie.

Internet nebo určité aplikace zaujímají ve Vašem životě čím dál významnější místo. Online aktivity mohou začít ovlivňovat Vaše myšlení a emoce. Občas se Vám stane, že se Vám díky připojení na internet zlepší nálada. Přistihnete se při tom, že Vám internet pomáhá odpoutat se od každodenních problémů. Výjimečně můžete zažívat vztek, nervozitu či smutek, když jste delší dobu offline.

Ve vztazích fungujete bez ohledu na čas strávený na internetu. Možná se Vám ale již stalo, že Vás blízcí kvůli přílišnému používání telefonu, tabletu nebo počítače kritizovali. Zatím nemáte problém dát přednost koníčkům před časem stráveným online . Nicméně se Vám už mohlo stát, že jste dali přednost osamělé aktivitě na webu před návštěvou přátel.

Přehnané užívání internetu může vést k zanedbávání pravidelných činností (koníčky či chod domácnosti), sociální izolaci a k dopadům na zdraví (obezita, krátkozrakost, digitální únava očí, bolesti zad, migrény atd.). Bývají s ním spojené obavy, že život bez internetu bude prázdný a nudný.  Při nemožnosti připojit se na internet se objevují úzkost a nervozita. Neustálá 24±7 dostupnost v práci umožněná moderními technologiemi vede k přehlcení a mnohdy k syndromu vyhoření.

Co můžete dělat, abyste snížili riziko digitálního stresu?

Úplná abstinence a odpojení se od světa technologií a internetu je téměř nemožná.  Řešením je úprava času užívání internetu a zamezení přístupu k některým aplikacím. Doporučujeme Vám neustále si udržovat ty koníčky a činnosti, které nejsou vázány na online svět. Všímejte si situací, ve kterých „unikáte“ na internet a odpovězte si upřímně, proč se to děje. Zkoušejte podnikat více aktivit bez telefonu. Nebojte se dopřát si čas od času digitální detox. Pokud cítíte, že užívání internetu již přestáváte mít pod kontrolou, navštivte odborníka. Psychologické poradenství či psychoterapie Vám pomůže lépe se zorientovat ve Vaší situaci, získat náhled a zároveň se zaměřit na související potíže.

Technologie nezaujímají ve Vašem životě významné místo. Online aktivity ovlivňují vaše myšlení a emoce jen částečně či vůbec. K tomu, abyste se cítili spokojení, nepotřebujete být neustále na svém elektronickém zařízení. Reálné vztahy jsou pro Vás na prvním místě, nestává se Vám, že jsou ovlivněny tím, že musíte neustále sledovat online dění. Negativní pocity a nálady zvládáte jinak než brouzdáním na internetu (např. sportem či rozhovorem s blízkými). Být offline je pro Vás přirozené.